Duży SUV premium do firmy i dla rodziny. Czy BMW X5 jest warte swojej ceny?
Duże SUV-y premium są dziś stałym elementem polskiego rynku. Dla części przedsiębiorców i rodzin jeden taki samochód przejmuje zadania, które wcześniej dzielono między limuzynę, kombi i auto na dalsze wyjazdy.
Sprawdzamy, skąd bierze się ich popularność, jak na tle rynku wygląda BMW X5 xDrive30d, co rzeczywiście mówią testy Euro NCAP oraz jakie tańsze alternatywy można znaleźć w ofercie CarSigma.
W skrócie: BMW X5 xDrive30d przekonuje zgranym napędem, komfortem i łatwością pokonywania długich tras. Sześciocylindrowy diesel ma 298 KM i 670 Nm, a bogata konfiguracja obejmuje między innymi pneumatyczne zawieszenie, skrętną tylną oś i rozbudowane wyposażenie komfortowe.
Taki zestaw ma jednak swoją cenę. Mazda CX-80 oferuje siedem miejsc i sześciocylindrowego diesla za wyraźnie mniejszą kwotę. Używane Volvo XC90 może zainteresować osobę szukającą siedmiu miejsc i napędu plug-in, a demonstracyjne Audi Q7 jest najbliższym rywalem pod względem klasy i charakteru.
BMW coraz częściej wybierane przez polskich kierowców
Popularność BMW znajduje potwierdzenie w danych rejestracyjnych. W 2025 roku w Polsce zarejestrowano 31 298 nowych samochodów BMW. Oznaczało to wzrost o 15,4 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.
Marka osiągnęła 23,1 procent udziału w rynku premium i zajęła czwarte miejsce w całym polskim rynku nowych samochodów osobowych. Był to wynik stawiający BMW nie tylko przed głównymi konkurentami premium, ale również przed wieloma markami popularnymi.
Wzrost utrzymał się także w 2026 roku. Według danych IBRM Samar opartych na CEPiK od stycznia do końca lipca zarejestrowano w Polsce 19 735 nowych samochodów BMW, o 11,60 procent więcej niż w tym samym okresie 2025 roku. BMW zajmowało czwarte miejsce w rankingu marek na polskim rynku.
Dobrze radziła sobie również kategoria dużych SUV-ów marki. W pierwszej połowie 2025 roku modele BMW X5, BMW X6 oraz elektryczne BMW iX osiągnęły łącznie 2190 rejestracji i 23 procent udziału w segmencie dużych SUV-ów klasy wyższej.
Dlaczego duży SUV premium zastępuje limuzynę?
Przez lata oczywistym samochodem dla przedsiębiorcy była limuzyna klasy wyższej. Dziś część klientów wybiera zamiast niej SUV-a, głównie ze względu na wyższą pozycję za kierownicą, łatwiejsze wsiadanie i bardziej uniwersalne wnętrze.
Jeden samochód do wielu zadań
Duży SUV może służyć jako reprezentacyjny samochód firmowy, wygodne auto rodzinne oraz pojazd na dalsze wyjazdy. Klient nie musi wybierać pomiędzy prestiżem, przestrzenią i praktycznością.
Komfort podczas długiej podróży
Wysoka pozycja za kierownicą, wygodne fotele, dobre wyciszenie i rozbudowane systemy wsparcia kierowcy mają realne znaczenie dla osób pokonujących kilkadziesiąt tysięcy kilometrów rocznie.
BMW X5 xDrive30d. Sześć cylindrów i 670 Nm
W prezentowanym BMW X5 xDrive30d zastosowano trzylitrowy, sześciocylindrowy silnik Diesla wspierany układem Mild Hybrid. Jednostka osiąga 298 KM, czyli 219 kW, oraz 670 Nm maksymalnego momentu obrotowego.
Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,1 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 233 km/h. Deklarowane zużycie paliwa w przesłanej specyfikacji wynosi 7,6 l/100 km w cyklu mieszanym WLTP.
Taki napęd dobrze odpowiada charakterowi dużego SUV-a. Wysoki moment obrotowy jest dostępny bez konieczności ciągłego wkręcania silnika na wysokie obroty. Ma to znaczenie podczas wyprzedzania, jazdy autostradowej oraz podróżowania z kompletem pasażerów i bagażem.
Zbiornik paliwa o pojemności 80 litrów oraz stosunkowo rozsądne zużycie paliwa sprawiają, że xDrive30d pozostaje ciekawym wyborem dla osób regularnie pokonujących długie dystanse.
Wyposażenie, które zmienia charakter BMW X5
Cena dużego SUV-a premium zależy nie tylko od modelu i silnika. Ogromne znaczenie ma konfiguracja wyposażenia.
Prezentowane BMW otrzymało między innymi pneumatyczne zawieszenie obu osi, aktywny układ kierowniczy ze skrętną osią tylną, pakiety M i M Pro, komfortowe fotele z elektryczną regulacją i pamięcią, wentylację oraz masaż przednich foteli.
Na pokładzie znajdują się także czterostrefowa klimatyzacja, ogrzewanie postojowe, szklany dach Sky Lounge, kamery 360 stopni, systemy asystujące kierowcy Professional, nagłośnienie Harman Kardon oraz BMW Live Cockpit Professional.
W analizowanej konfiguracji dodatki kosztują 176 900 zł brutto. Dlatego dwóch ofert tego samego modelu nie powinno się porównywać bez sprawdzenia silnika, foteli, zawieszenia, systemów bezpieczeństwa, reflektorów i pozostałego wyposażenia.
Ile kosztuje prezentowane BMW X5 po rabacie?
Cena katalogowa modelu bazowego wynosi 410 000 zł brutto. Wyposażenie dodatkowe kosztuje 176 900 zł brutto, dlatego pełna cena katalogowa konfiguracji wynosi 586 900 zł brutto.
| Pozycja | Wartość brutto | Wartość netto |
|---|---|---|
| Cena katalogowa z wyposażeniem | 586 900,00 zł | 477 154,47 zł |
| Rabat 24 procent | 140 856,00 zł | 114 517,07 zł |
| Cena po rabacie | 446 044,00 zł | 362 637,40 zł |
Rabat wynoszący 140 856 zł brutto jest bardzo wysoki, ale końcowa cena nadal przekracza 360 tys. zł netto. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić również tańsze alternatywy.
Tańsze alternatywy dla BMW X5 dostępne w CarSigma
Znaczek na masce nie dla każdego jest najważniejszy. Poniższe zestawienie nie obejmuje identycznych samochodów: są w nim auta nowe, demonstracyjne i używane. Pokazuje więc możliwe kierunki zakupowe, a nie prosty ranking.
| Model | Stan | Napęd i moc | Miejsca | Cena netto | Różnica względem X5 |
|---|---|---|---|---|---|
| BMW X5 xDrive30d Prezentowana konfiguracja |
Nowy | Diesel MHEV, 298 KM, 4x4 | 5 | 362 637,40 zł | Punkt odniesienia |
| Mazda CX-80 3.3 Homura Plus | Nowa, dostępna od ręki | Diesel MHEV, 254 KM, 4x4 | 7 | 243 862 zł | Taniej o 118 775,40 zł netto |
| Volvo XC90 T8 Ultra Dark | Używane, 2024, 14 000 km | Plug-in hybrid, 455 KM, 4x4 | 7 | 263 000 zł | Taniej o 99 637,40 zł netto |
| Audi Q7 TFSIe | DEMO, 2025, 4000 km | Plug-in hybrid, 490 KM, quattro | 5 | 342 999 zł | Taniej o 19 638,40 zł netto |
| BMW X5 xDrive30d z oferty CarSigma | Nowe, w transporcie | Diesel MHEV, 298 KM, 4x4 | 5 | 336 159 zł | Taniej o 26 478,40 zł netto |
Ceny i dostępność zostały sprawdzone 3 września 2026 roku. Cena BMW X5 wynosząca 362 637,40 zł netto dotyczy konfiguracji z przesłanej oferty i założonego rabatu 24 procent. Pozostałe kwoty pochodzą z kart ofertowych CarSigma. Poszczególne egzemplarze różnią się rocznikiem, przebiegiem, wyposażeniem i statusem rejestracyjnym, dlatego przed publikacją lub rozmową z klientem trzeba ponownie potwierdzić cenę i dostępność.
Mazda CX-80. Najciekawsza racjonalna alternatywa?
Mazda CX-80 nie jest pozycjonowana tak samo jak BMW X5, ale funkcjonalnie ma z nim sporo wspólnego: duże nadwozie, mocnego sześciocylindrowego diesla, napęd na cztery koła i przestronne wnętrze.
Egzemplarz dostępny w CarSigma posiada sześciocylindrowy silnik Diesla o pojemności 3,3 litra, moc 254 KM, moment obrotowy 550 Nm, automatyczną skrzynię i napęd na cztery koła. Oferuje również siedem miejsc.
Deklarowane zużycie paliwa wynosi 5,8 l/100 km, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 8,4 sekundy. Mazda jest wyraźnie wolniejsza od BMW, ale dla większej rodziny dodatkowy rząd siedzeń może być ważniejszy niż osiągi.
Cena po rabacie wynosi 243 862 zł netto. To o 118 775,40 zł netto mniej od prezentowanego BMW X5. Różnica wynosi około 32,8 procent ceny BMW po rabacie.
Dla kogo Mazda CX-80?
Dla klienta, który chce nowego, dużego SUV-a z sześciocylindrowym dieslem, automatem, napędem 4x4 i siedmioma miejscami, ale nie chce przekraczać 300 tys. zł netto.
Volvo XC90. Rodzinny charakter i siedem miejsc
Volvo XC90 jest jednym z naturalnych konkurentów BMW X5. Oferuje siedem miejsc, a marka od lat buduje swój wizerunek wokół bezpieczeństwa rodzinnego. W tym zestawieniu trzeba jednak pamiętać o zasadniczej różnicy: porównywany egzemplarz Volvo jest samochodem używanym.
Egzemplarz dostępny w CarSigma pochodzi z 2024 roku i ma 14 000 km przebiegu. Układ hybrydowy plug-in T8 rozwija 455 KM i 709 Nm. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,4 sekundy.
Akumulator ma pojemność użytkową 18,8 kWh, a deklarowany zasięg elektryczny wynosi 71 km. Warunkiem wykorzystania zalet tego napędu jest jednak regularne ładowanie.
Cena wynosi 263 000 zł netto, czyli o 99 637,40 zł netto mniej od prezentowanego BMW X5. Trzeba jednak pamiętać, że jest to samochód używany, wcześniej zarejestrowany.
Dla kogo Volvo XC90?
Dla klienta, który potrzebuje siedmiu miejsc, preferuje hybrydę plug-in i może regularnie ładować samochód. XC90 będzie również ciekawą propozycją dla osób, które ponad sportowy charakter stawiają komfort i spokojną stylistykę.
Audi Q7. Najbliższy konkurent premium
Audi Q7 jest cenowo i wizerunkowo bliższe BMW X5 niż Mazda CX-80. Egzemplarz demonstracyjny dostępny w CarSigma ma 4000 km przebiegu, napęd plug-in hybrid o mocy 490 KM oraz napęd quattro.
Cena po rabacie wynosi 342 999 zł netto, czyli o niespełna 20 tys. zł netto mniej od prezentowanego BMW. Q7 może zainteresować kierowcę, który ma możliwość regularnego ładowania i chce pokonywać krótsze odcinki na napędzie elektrycznym.
BMW pozostaje natomiast bardziej naturalnym wyborem dla osoby pokonującej długie trasy, która chce korzystać z dużego zasięgu i nie zamierza organizować codziennego ładowania.
BMW X5 w Euro NCAP
BMW X5 generacji G05 zostało przetestowane przez Euro NCAP w 2018 roku, przed późniejszą modernizacją modelu. Testowanym samochodem było BMW X5 xDrive30d z kierownicą po lewej stronie.
Samochód otrzymał pięć gwiazdek. Ochronę dorosłych oceniono na 89 procent, ochronę dzieci na 86 procent, ochronę niechronionych uczestników ruchu na 75 procent, a działanie systemów wspierających bezpieczeństwo również na 75 procent.
Euro NCAP dobrze oceniło ochronę w zderzeniu bocznym. X5 uzyskało również komplet punktów za działanie systemu automatycznego hamowania w warunkach miejskich.
System wykrywania pieszych i rowerzystów w większości prób działał dobrze, zapobiegając kolizji albo ograniczając jej skutki. Słabiej oceniono ochronę miednicy pieszego przy uderzeniu w przednią część samochodu oraz działanie systemu awaryjnego utrzymywania pasa ruchu według kryteriów obowiązujących w 2018 roku.
Nie oznacza to, że samochód nagle stał się niebezpieczny. Oznacza, że wynik z 2018 roku nie jest już traktowany przez Euro NCAP jako aktualna ocena samochodów produkowanych obecnie. Kryteria testów są regularnie zaostrzane, a X5 nie zostało ponownie ocenione według najnowszego protokołu.
Zobacz pełny wynik BMW X5 w Euro NCAP
BMW X5 kontra Volvo XC90 w Euro NCAP
Volvo XC90 otrzymało pięć gwiazdek Euro NCAP w 2015 roku. Wynik był wówczas wyjątkowo mocny. Samochód uzyskał 97 procent za ochronę dorosłych oraz maksymalne 100 procent za systemy Safety Assist.
Ochronę dzieci oceniono na 87 procent, a ochronę pieszych na 72 procent. Euro NCAP uznało XC90 za najlepszy duży samochód terenowy oraz najlepiej oceniony samochód testowany w 2015 roku.
| Kategoria Euro NCAP | BMW X5 | Volvo XC90 |
|---|---|---|
| Rok testu | 2018 | 2015 |
| Ocena ogólna | 5 gwiazdek | 5 gwiazdek |
| Ochrona dorosłych | 89 procent | 97 procent |
| Ochrona dzieci | 86 procent | 87 procent |
| Ochrona niechronionych uczestników ruchu* | 75 procent | 72 procent |
| Safety Assist | 75 procent | 100 procent |
| Status oceny | Wygasła | Wygasła w 2022 roku |
* W 2015 roku Euro NCAP określało tę kategorię jako ochronę pieszych. W 2018 roku zakres kategorii Vulnerable Road Users obejmował również ocenę działania systemów wykrywających rowerzystów. To kolejny powód, dla którego samych wartości procentowych nie należy porównywać wprost.
Czy wyższe wyniki Volvo oznaczają, że XC90 jest bezpieczniejsze?
Nie można odpowiedzialnie wyciągnąć tak prostego wniosku. Volvo XC90 i BMW X5 testowano w różnych latach. W tym czasie zmieniły się samochody, wyposażenie oraz metodologia Euro NCAP.
Procenty uzyskane według protokołu z 2015 roku nie są bezpośrednio porównywalne z wynikami testu przeprowadzonego w 2018 roku. Tym bardziej nie powinny być traktowane jak aktualny test egzemplarzy produkowanych w 2026 roku.
Można natomiast powiedzieć, że oba samochody bardzo dobrze spełniały wymagania obowiązujące w momencie przeprowadzenia swoich testów. Volvo osiągnęło historycznie znakomity rezultat w ochronie dorosłych i systemach bezpieczeństwa. BMW zostało ocenione trzy lata później i uzyskało mocne rezultaty we wszystkich czterech kategoriach.
Oba samochody zdobyły pięć gwiazdek według wymagań obowiązujących w latach swoich testów. Samych procentów nie należy jednak używać jako rankingu bezpieczeństwa egzemplarzy produkowanych obecnie. Testy wykonano w innych latach, według innych protokołów, a obie oceny są już wygasłe.
BMW X5, Mazda CX-80 czy Volvo XC90?
BMW X5 xDrive30d
Dla kierowcy oczekującego dobrych osiągów, komfortu, pewnego prowadzenia i dużego zasięgu. Sześciocylindrowy diesel pasuje przede wszystkim do regularnych tras.
Mazda CX-80 3.3 Diesel
Nowa alternatywa dla osób, które potrzebują siedmiu miejsc. Oferuje sześć cylindrów i napęd 4x4 za cenę niższą o prawie 119 tys. zł netto.
Czy warto kupić BMW X5 xDrive30d?
BMW X5 xDrive30d ma najwięcej sensu wtedy, gdy samochód regularnie jeździ w trasie, a kierowca chce połączyć komfort klasy premium z mocnym silnikiem i napędem na cztery koła.
Nie jest jednak najtańszym sposobem na zakup dużego SUV-a. Jeżeli priorytetem są siedem miejsc i rozsądniejsza cena, warto sprawdzić Mazdę CX-80. Jeżeli samochód może być używany, a klient ma możliwość ładowania, interesującą propozycją będzie Volvo XC90 T8.
Najważniejsze jest porównanie konkretnych egzemplarzy, a nie samych modeli. Wyposażenie, przebieg, status rejestracyjny, pozostała gwarancja, rodzaj napędu oraz warunki finansowania potrafią całkowicie zmienić ocenę oferty.
Wniosek CarSigma: BMW X5 xDrive30d broni się napędem, komfortem i wyposażeniem. Przed decyzją warto jednak zestawić je z nową Mazdą CX-80, używanym Volvo XC90 i demonstracyjnym Audi Q7. Każde z tych aut odpowiada na nieco inną potrzebę.
Różnice pomiędzy tymi samochodami nie sprowadzają się wyłącznie do ceny. Każdy z nich odpowiada na inny sposób użytkowania i inne oczekiwania klienta.
Najczęściej zadawane pytania
Czy BMW X5 jest bezpieczne?
BMW X5 otrzymało pięć gwiazdek Euro NCAP w 2018 roku. Uzyskało 89 procent za ochronę dorosłych, 86 procent za ochronę dzieci oraz po 75 procent za ochronę niechronionych uczestników ruchu i systemy Safety Assist. Ocena jest obecnie formalnie wygasła.
Czy Volvo XC90 jest bezpieczniejsze od BMW X5?
Volvo XC90 osiągnęło wyższy wynik ochrony dorosłych i systemów Safety Assist, ale zostało przetestowane w 2015 roku, a BMW X5 w 2018 roku. Ze względu na różne protokoły nie należy bezpośrednio porównywać samych wartości procentowych.
Jaki silnik wybrać w dużym SUV-ie premium?
Przy regularnych trasach naturalnym wyborem pozostaje sześciocylindrowy diesel. Hybryda plug-in może ograniczyć zużycie paliwa na krótkich odcinkach, jeżeli jest często ładowana. Bez ładowania traci dużą część swojej przewagi, a rzeczywiste spalanie zależy od trasy, temperatury i sposobu użytkowania.
Czy Mazda CX-80 jest alternatywą dla BMW X5?
Tak, jeśli priorytetami są przestrzeń, siedem miejsc, sześciocylindrowy diesel, napęd 4x4 i niższa cena. Mazda nie zapewnia identycznego prestiżu ani charakteru prowadzenia, ale funkcjonalnie może zaspokoić podobne potrzeby.
Ile kosztuje BMW X5 po rabacie 24 procent?
W analizowanej konfiguracji cena katalogowa wynosi 586 900 zł brutto. Po rabacie 24 procent cena wynosi 446 044 zł brutto, czyli 362 637,40 zł netto. Wartość rabatu to 140 856 zł brutto.
Jaki tańszy duży SUV można znaleźć w CarSigma?
Jedną z najciekawszych nowych alternatyw jest Mazda CX-80 3.3 Diesel Homura Plus 4x4 za 243 862 zł netto. Wśród samochodów używanych dostępne jest również siedmioosobowe Volvo XC90 T8 za 263 000 zł netto.
Szukasz dużego SUV-a dopasowanego do swojego budżetu?
W CarSigma możemy porównać dla Ciebie samochody nowe, demonstracyjne i używane. Sprawdzimy rzeczywistą cenę, wyposażenie, dostępność, finansowanie oraz różnice pomiędzy konkretnymi egzemplarzami.
Zobacz BMW X5 Zobacz Mazdę CX-80 Zobacz Volvo XC90 Zobacz Audi Q7BMW Group Polska, wyniki rejestracji za 2025 rok:
BMW Group Polska liderem segmentu premium
BMW Group Polska, wyniki dużych SUV-ów w pierwszym półroczu 2025 roku:
BMW Group liderem rynku premium
Rejestracje nowych samochodów, styczeń–lipiec 2026:
Analiza IBRM Samar na podstawie danych CEPiK
Euro NCAP, BMW X5:
Wyniki BMW X5
Euro NCAP, Volvo XC90:
Volvo XC90 Best in Class 2015
Oferty CarSigma:
BMW X5 xDrive30d
Mazda CX-80 3.3 Diesel
Volvo XC90 T8
Audi Q7 TFSIe



